Nakladatelství Lelkárna®

KYKLOP - mýtus nebo…?

Napadlo vás někdy, jak lidi přišli na Kyklopy?

Možná vás dneska překvapím. Protože mají tak trochu reálny základ.

A je to krásný příklad, proč tak moc záleží na tom, aby archeologové viděli kosti a nálezy v zemi a měli celkový kontext a dokumentaci nálezové situace. Prostě aby viděli, jak kosti leží a co je okolo.

Bylo, nebylo. Před několika tisíci lety se v současném Řecku nacházely kostry. Mohutné, podsadité. S velikými lebkami, které uprostřed měly jeden velký spíše oválný než kulatý otvor, na oko samozřejmě. Prostě obři. Jednoocí. Na některých ostrovech se nacházely kostry různě veliké, takže zjevně celé rodiny.

Vypadalo to, že kdysi byly řecké ostrovy obsazeny jednookými obry.

Na ty doby si už nikdo nepamatoval, ale dávní mořeplavci museli být hrdinové, když proplouvali okolo těchto ostrovů. A nedejtebohové na některém z nich zastavit. Nebo, co když ztroskotala loď a lidé byli vyplaveni na kyklopský ostrov. Hrůza pomyslet. A toho materiálu pro příběhy.

Kyklopy známe v Řecké mytologii jako děti bohů a stali se součástí mnoha mýtů a legend. Za zmínku stojí minimálně Ilias a Odyssea.

Zajímá vás, čí to byla kostra? Tipnete si? Na chvíli se zastavte a přemýšlejte. Mohutná kostra, prozradím vám, že to zvíře chodilo po 4. Velká lebka, a uprostřed jeden velký otvor.

Přemýšlíte? Tipli jste si?

Jdeme na to!

Je to slon.

Ta velká díra uprostřed je na chobot. Na oči jsou malé prohlubně po stranách.

Kdysi žili na řeckých ostrovech a v celé středozemské oblasti různé druhy trpasličích slonů. Díky ostrovnímu paradoxu se z původních cca 4 metrů zmenšili na 1—2,3 m v kohoutku. Fosilie byly nalezeny na Kypru, Maltě, Krétě, Sicílii, Sardínii, Rhodosu a dalších.

Druhy zatím nejsou dobře prozkoumané a pojmenované, ale třeba na Krétě se v Pleistocénu vyskytovaly tři druhy slonů, u nichž nejstarší je Mammuthus creticus, krétský trpasličí mamut.

Doufám, že jste si dnešní čtení i představu mamuta na Krétě užili a těším se příště.

~ Markéta Maija Sloka, 18. 5. 2024

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2025 Nakladatelství Lelkárna® s.r.o.