Nakladatelství Lelkárna®

Kolo roku ~ Samhain

Po teplých dnech podzimu přišlo ochlazení. Brzy začne období, které je v češtině poeticky nazváno dle přírodního jevu – listopad. Není to ale jen listí, které padá. Celá příroda je jakoby v úpadku, začíná tlít, cítíme tu vůni a vlhkost ve vzduchu.

Je to zamilované období dekadentních básníků, kteří viděli v rozpadu krásu. A činili dobře. Protože tento rozpad umožňuje další život. Je to nekonečný koloběh. Koloběh přírody. Po velkém vzepjetí je třeba si odpočinout. A tak se i příroda chystá ke spánku a síla plyne zpět ke kořenům.

Začíná nejtemnější část roku.

Samhain, krása v úpadku a prolínání světů

Večer, 31. října, nastane dle Kola roku – svátek Samhain.

V keltské kultuře se jednalo o konec roku, den, kdy se prolnul náš svět se světem mrtvých. Vychází z něj anglosaský Halloween i naše Dušičky. Věřilo se, že předci a duchové nás mohou tuto noc navštěvovat. Proto se nosily nejrůznější masky, aby zlí duchové smrtelníky nepoznali a neublížili jim. Proto se rozsvěcovaly dýně, dříve dlabané řepy – jako ochrana proti zlým silám, ale zároveň jako znamení pro předky, kteří mohli najít cestu domů.

I pro nás je začátek listopadu obdobím, kdy více než jindy věnujeme vzpomínky našim zemřelým.

Hřbitovy se zaplní tisíci drobných světýlek, na počest těch, jež tady byli před námi. Magické plamínky mihotající se ve tmě, úlitby za duše v očistci, nebo prostě jen vyjádření – už tady nejsi, ale myslím na tebe. Svět živých a mrtvých se v tyto dny opět prolne skrze naše vzpomínky.

Jak vidíte, má pro mne toto období dvě linky – jedna je daná děním v přírodě a druhá našim kulturním dědictvím a tradicemi. Obojí nás může vést k zamyšlení. Dlouhé listopadové večery přímo vybízejí k obrácení do sebe – začněme zvolňovat, naslouchejme svému vnitřnímu hlasu.

Můžeme nechat za sebou to, co už nám více neslouží. Kolo roku se uzavírá a do nového můžeme vstoupit bez starých již nefunkčních vzorců, které necháme “zemřít”, tak jako příroda nechá spadnout listí, které bez své zeleně již nedokáže vyživovat stromy a keře přímo, ale jakmile zetlí, stane se živnou půdou.

I přesto, že dokážeme opustit staré, můžeme cítit kontinuitu. S našimi předky. Sami se sebou a tím, kým jsme byli.

Inspirace pro toto období:

  • Projděte se listopadovou přírodou a vnímejte, jak se příroda pomalu ukládá ke spánku 

  • Zapalte svíčku, doma či na hřbitově a zavzpomínejte na členy rodiny, kteří tu už nejsou, vydlabejte dýni pro ochranu či na znamení cesty domů.

  • Představte si linie předků, kteří tu byli před vámi a díky kterým jste na světě. Prožijte vděčnost, za to, co vám předali, odpusťte staré křivdy, které již nemohou napravit.

  • Projděte staré fotografie, vyprávějte si příběhy.

  • Zvědomte si, co vás tíží, napište to na papírek a spalte jej.

Morana je považována za slovanskou bohyni smrti, ale spíše než bohyní byla personifikací zimního období. Slovanskou bohyní se stala až v romantickém 19. století, kdy se obrozenci snažili ukázat, že slovanská mytologie je stejně bohatá, jako třeba germánská a hledali slovanské analogie ke známým bohyním z jiných kultur, jako byly bohyně Hekaté, Hel a podobně. Mou Moranu ztvárnila Jana Slavice, žena, která se věnuje umírání a přírodnímu pohřebnictví. Ač symbolizuje temnou část roku a vše je v tmavých barvách, věřím, že není jen temná. Je nevyhnutelná, moudrá, přijímající, přináší odpočinek a úlevu, aby mohlo přijít obrození.

~ Lucie Deutsch, 21. října 2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2025 Nakladatelství Lelkárna® s.r.o.