Blíží se jarní rovnodennost a s ní i svátek Ostara. Nevím, jak vy, ale já vnímám několik podob jara.
Sílu i jemnost.
Ráda si to připomínám v písních. Jemnost uslyšíte ve Skácelově básni Stopadesátý sonet o jaru a něžném hlasu Alice Holubové, která zpívá o tom, jak se pomalu slimáčími růžky odhodlává tráva… snad růst až k nebesům.
Na druhé straně leží písně, které odrážejí novou a silnou energii přicházející se slunečními paprsky. A radost, že zima odešla.
Pusťte si třeba Morenu Tomáše Kočka. Nejdříve se pomalu rozhlédnete po krajině, kde ještě vládne zima… pak už se však chystá její nezvratný konec, energie roste, až se vše freneticky roztočí v kole oslav. Morena shořela v ohni a jaro je tady.
Tak tedy: „Vítej, Vesno!“
…
Ostara
Ostara připadá na jarní rovnodennost a je druhým jarním svátkem v Kole roku. Den a noc jsou v dokonalé rovnováze a na severní polokouli se překlápíme do té světlé a teplé poloviny roku. Přichází nový život a nová energie.
Název svátek dostal po západogermánské bohyni jara, Ostaře, neboli Eostre, dle které se v angličtině a němčině jmenují Velikonoce (Easter, Ostern). Vždyť i oslavy spojené s jarní rovnodenností se dodnes zachovaly v našich velikonočních tradicích. Mladí zajíčci, svěže zelené větvičky, vajíčka, to vše jsou symboly plodnosti, nového života. Vajíčko však může symbolizovat i vyrovnanost vesmíru a mužského a ženského elementu.
I pro Slovany byla jarní rovnodennost velice důležitým svátkem, možná právě proto, že jí začínal vegetační i zemědělský cyklus. O tomto svátku hořel živý oheň stejně jako o slunovratech. Díky lidové kultuře se do dnešních dob zachovaly pohanské zvyky spojené s počátky jara, ať je to topení Morany či přinášení léta do vsi.
Inspirace pro toto období:
Zasejte semínka, třeba jen osení nebo řeřichu za oknem, když nemáte zahrádku a pozorujte, jak rostou.
Užijte si pobyt v přírodě, podívejte se, co dobrého vám nabízí – všude bude plno zelené energie (kopřiva, medvědí česnek, ale třeba i pupeny břízy). Jen dejte pozor, kde trháte, a také buďte k přírodě citliví.
Když už budete venku, zapalte si oheň a poseďte u něj s rodinou či přáteli.
Oslavte Velikonoce dle vašich tradic a vašeho vyznání.
VESNA — asi téměř všichni vnímáme Vesnu jako slovanskou bohyni jara, ale není tomu tak. Spíše než o uctívanou bohyni se jednalo o personifikaci ročního období. Dodnes v poetickém jazyce nazýváme jaro vesnou.
Jak se fotí Jaro
Na focení Ostary jsem si moc přála krásné jarní, veselé a slunečné počasí. Ten rok však bylo opravdu chladno a dost pršelo. Už nezbývalo moc dní k Beltainu, a tak jsem se rozhodla, že jaro bude prostě víc zadumané.
V jednu chvíli, když jsem Katce – mé Vesně – vložila do rukou narašené větvičky (které odkazují třeba ke zvyku přinášení léta), vysvitlo na pár vteřin slunce. Skrze mraky a stromy přesně do míst, kde stála. Podívala se na slunce, na větvičky a v tom mžiku bylo slunce pryč. Kouzlo tepla jarních paprsků, těch, které nabývají od svátku Ostara na síle, však zůstalo uchováno na fotce.
Tak, jak píše Jan Skácel: „Jaro je tak křehké, až se světlo láme, pomalu slimáčími růžky se odhodlává tráva…“
~ Lucie Deutsch, 16. 3. 2024
Copyright © 2025 Nakladatelství Lelkárna® s.r.o.