Nakladatelství Lelkárna®

Co se šustlo v archeologii v roce 2024?

Zdravím s několika střípky objevů minulého roku. Protože neaspiruju na Epopej, napsala jsem pár řádků a prolinkem se prokliknete na původní článek.

Začneme Českou Republikou 🙂

  • Záchranný archeologický průzkum na obchvatu Prahy odkryl 7000 let stará sídla, osm dlouhých staveb. Pohřebiště, konkrétně hroby z období Kultury se šňůrovou keramikou (2900-2300 př.n.l.), a další doklady lidské přítomnosti od závěru mladší doby kamenné až do starší doby železné. Na sídlištích je doklad výroby nástrojů a zpracování kovů. Článek si přečtěte Tady a pokračování Tady.

  • Neolitická osada u Kutné Hory je unikátní v tom, že nebyla přestavěna a díky tomu se místo pěkně zachovalo. Určitě si přečtěte článek, kde je popsáno, co o neolitu a jejich stylu života víme. Tudy prosím.

  • Zas Kutnohorsko. Nález více než 2000 denárů. Takový historický jackpot. Zatím jsou identifikované ražby tří přemyslovských panovníků: krále Vratislava II, knížat Břetislava II a Bořivoje II. Je možné, že od léta 2025 bude depot vystaven pro veřejnost. Více o nálezu Tady.

Češi ve světě

  • Zveřejnění prvních důkazů o středopaleolitickém osídlení ve středním Ománu, v oblasti Huqf (fakt to není překlep). S datováním v poušti je problém, srovnávali s jinými nálezy, které otevřely otázku migrací, což bude chtít další zkoumání. Český článek Tady. Dole se prokliknete na anglický zdroj.

  • A když jsme u přesunů lidí. Zdá se, že první lidé přišli do Evropy před 1,4 milionem let. Nejstarší známé (tzn. můžou být i starší, neobjevené) lidské osídlení v Evropě je nedaleko města Korolevo na Západě Ukrajiny. Doteď se za nejstarší mělo naleziště ve Španělsku (Atapuerca), což je o 200 až 300 tisíc let mladší. Dobře, tohle není tak úplně objev 2024, ale v minulém roce o tom vyšla zpráva. A je to ono přepisujem /doplňujem/ dějiny. K přečtení, fotkám a dalším zdrojům Tudy.

LINDAR ! Lítáte rádi?

Slyšeli jste někdy o LINDAR? Je to zkratka pro Light Detection and Ranging. Což je takové šikovné udělátko, které se vozí v letadle, nebo na dronu, a skenuje zemi pod sebou laserovými pulzy. Což je výborné v těžko přístupných terénech. Díky této technologii se v minulém roce našlo několik nových osídlení a můžeme se jen těšit, co jejich budoucí zkoumání přinese. Pokud vás zajímají další objevy, zvu vás o Substack vedle na Propojené dějiny, kde brzy vyjde širší verze. Brzy načtenou!

~ Markéta Maija Sloka, 15. 3. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2025 Nakladatelství Lelkárna® s.r.o.