Kolo roku není starý koncept, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jedná se o cyklus wiccanských svátků, který vznikl v 50. letech 20. století. Inspiroval se však starými solárními a zemědělskými svátky napříč evropským kontinentem, zvláště keltskými a germánskými.
Mnohá novopohanská a new age hnutí mimo anglosaský okruh Kolo roku dále rozvíjejí a přizpůsobují svým vlastním potřebám. Například u nás jej novopohané propojili se slovanskou mytologií (tzv. Slovanský kolovrat). Dochází k jejich propojení s živly, archetypy a dalšími koncepty.
Pro mne samotnou je Kolo roku nejvíce naladěním na přírodu a její rytmy. Věřím, že pokud se jimi inspirujeme, vneseme o něco víc harmonie do našeho života.
Ve svých fotografiích jsem se snažila všechny tyto aspekty propojit, zároveň v nich najít místo pro tradice, které se často dodnes zachovaly. Nechala jsem se však vést i vlastní fantazií a díly jiných autorů (filmy, písněmi a hlavně speciálně vytvořenými autorskými vonnými esencemi Šárky Hájkové pro každý svátek).
Možná se to letos nezdá – je takové teplo, že se dle naší nátury buď sluníme, anebo schováváme ve stínu. Ani vlahé noci nenapovídají, že by mělo léto předat svou vládu. Přesto jasně vidíme, že se dny zkracují. A dnes, 23. září, jsou den i noc přesně v rovnováze. Dneškem se překlápíme do temnější poloviny roku.
Pojďme si něco povědět o čase okolo svátku Mabon, podzimní rovnodennosti.
Vnímaví pozorovatelé zachytí první náznaky. Kolem nás už se na zemi povaluje první barevné listí. Příroda bude pomalu uvadat, slunce slábnout. Ještě ale není čas myslet na pochmurné chladné večery a sychravá rána. Je stále čas slavit. Slunce ještě září, i když ne v plné síle. Tyto dny se nesou v hřejivých barvách teple zelené a zlatavé, až se postupně listí dubů, habrů, javorů a buků zbarví do roztodivných odstínů hnědé, červené, žluté a oranžové… aby pak pomalu spadalo a přivítalo další období v tomto roce, dušičkové.
Podzim je přelom, kdy z venku přecházíme dovnitř, ale ještě se rádi necháme pošimrat sluncem. Na zahradách kvetou barevné hvězdnice, zlatobýly, letničky se těší z podzimních paprsků a růže často do zámrazu ještě na chvíli vykvetou.
Sbíráme podzimní plody – jablka, ořechy, zeleninu – a sledujeme, jak příroda v posledním ohňostroji rozprskne své barvy, aby se pak poddala zaslouženému odpočinku. Těšíme se z burčáku, jablečných koláčů a toho, že si večer zapálíme svíčku.
Je to období hojnosti, čas, kdy se můžeme zaměřit na vděčnost, poděkování za to, čeho jsme dosáhli, na co jsme hrdí, rekapitulujeme, co pěkného jsme zažili. Naši předkové pořádali v tomto období hody, kdy oslavovali sklizeň pod střechou a konec náročného období zemědělských prací. Oslavme tedy i my plody naší práce.
Tipy na oslavu:
ochutnejte burčák, čerstvě lisovaný jablečný mošt nebo jiné dary, které teď příroda nabízí
ozdobte si domov, v němž budete opět trávit mnohem více času
uspořádejte setkání s přáteli, kde každý přinese něco drobného buď z letošní úrody, nebo prostě jen s dobrým úmyslem uvařené, vytvořené či koupené
povídejte si o svých zážitcích z léta a o tom, co se vám během roku povedlo
Svátek Mabon zosobňuje slovanská bohyně úrody a zároveň přadlena osudu, Mokoš. Inspirovala mne stejnojmenná píseň folk metalové kapely Silent Stream Godless Elegy, filmová báseň Zlatý kolovrat a vůně jablek.
~ Lucie Deutsch, 23. 9. 2023
Copyright © 2025 Nakladatelství Lelkárna® s.r.o.