Ani nevíte, jakou radost mi udělal letošní sníh. Připadalo mi, že jsem se vrátila do zim mého dětství. Přesně tak, pod tichým sněhem jsem si vždy představovala Vánoce a podobně jsem si vysnila i fotky pro svátek Yule – zimní slunovrat.
Čerstvý sníh a nádherné západy slunce s oblohou plnou zlata následovanou červánky, to je zima, kterou mám ráda a kterou se dokážu kochat do neomrzení.
Ale jak víte, sníh je věc prchavá a spoléhat se při focení na sníh, nedejbože na nejkrásnější kombinaci – čerstvý sníh třpytící se za svitu slunce, to nevyjde vždy. Už jsem se naučila pracovat s tím, co mi příroda umožní.
…
Vraťme se ale k zimnímu slunovratu, počátku astronomické zimy a svátku, jež má v Kole roku název Yule. Je to prastarý svátek, který se slavil v obměnách po celé Evropě, a v mnoha zemích se jeho název přenesl i na současné Vánoce.
Okolo 22. prosince nastává nejdelší noc v roce a staré kultury věřily, že umírá staré a zároveň se rodí nové slunce.
Je to záblesk světla a naděje v té největší temnotě.
Příroda spí, začíná zima a ještě dlouho tu s námi bude. Přesto je slunovrat příslibem, že opět přijde jaro a léto, protože od tohoto dne slunce opět sílí.
Snad aby se podpořilo jeho znovuzrození, pálila se po celé Evropě vánoční polena, někde oheň neměl vyhasnout po celých 12 dní, tzv. svatých nocí. Podobně jako o Samhainu se věřilo, že je to doba magického bezčasí, kdy po zemi chodí nejrůznější bytosti.
Kromě ohně byly důležitými symboly svátku stálezelené rostliny, které představovaly nesmrtelnost – jmelí, cesmína, jedle, tis, atd.
Mnoho zvyků bylo integrováno do křesťanského a folklorního pojetí Vánoc, protože církev, než by oblíbené staré svátky potírala, dala jim nový význam.
A tak se nám dodnes zachovala hojnost vánočního stolu, jmelí, obdarovávání se, koleda, nejrůznější typy věšteb a magických úkonů, kterým právě doba Vánoc propůjčuje svou moc.
Inspirace pro toto období:
Čas adventu a Vánoc je pro nás často hektický a zapomínáme na to, k čemu nás příroda svým příkladem nabádá – k odpočinku a ztišení. Mnohem více pak dokážeme vnímat náš vnitřní hlas. Zamyslete se, co skutečně v tomto období potřebujete a co je jen naplňování utkvělých představ o dokonalých Vánocích, nechte si jen to, co je pro vás a vaši rodinu důležité.
Napište si na papír svá přání a vize. Můžete je uschovat a za rok si přečíst, zda se naplnily.
Zapalte si krb, svíčky, nebo jakkoli jinak vneste do svého domova světlo.
SYMBOLIKA SLUNCE a LUCIE — Nad ztvárněním svátku Yule jsem dlouho přemýšlela. Nechtěla jsem do něj vnášet anglosaské pojetí s červenozelenou cesmínou, a chtěla jsem najít něco, co se blíží mé představě sněhem zaváté zimy se zlatým nebem a zároveň se dotýká našich tradic. Mou bytostí pro svátek Yule se tedy stala Lucie, patronka světla, žena v bílém, co noci upije, ale dne nepřidá. Nemá zde věnec ze svící, jak je u ní obvyklé v severských zemích, propojila jsem ji s yulovou symbolikou, zlatým kotoučem symbolizujícím slunce a jmelím, odkazujícím na jeho nesmrtelnost.
Vítej slunce
a první hvězdo,
ve tmách se obracím,
kde svítí lucerny, plamínky
a jiskry v očích.
Kde voní jehličí
a tiše spí
pod sněhem třpytivým
naše sny.
~ Lucie Deutsch, 23.12.2023
Copyright © 2025 Nakladatelství Lelkárna® s.r.o.